MEIE UUDISED

Kuidas me alustasime?

Hiljuti andsime ülevaate selle projekti eesmärkidest ja mõnest tegevusest, kuid nüüd väike meenutus selle kohta, kuidas kõik üldse alguse sai. 

Projektimeeskonna loomine oli tegelikult üsna lihtne, sest teadsime, et meeskonda kuulub lisaks minule kui projekti koordinaatorile ka kooli juhtkonna liikmed (direktor Jaan Reimund ning õppealajuhatajad Kaia Poom ja Marike Uusjärv), lisaks veel ka teine õpetaja, kelleks osutus Kärt-Kaseorg Korbe. Õpilaste valimine oli samuti lihtne, sest õpetaja Kärt õpetab eesti keelt ja kirjandust 7. klassi süvarühmale ning seetõttu jäid projektis osalevateks õpilasteks tema 7. klassi rühma õpilased, sest projektis tehtavaid tegevusi saab ta lõimida oma ainetundidesse.  

Kui meeskond oli koos, siis teavitasime õpilasi ja selgitasime, mida põnevat meile see projekt endaga kaasa toob. Õpilaste emotsioonid olid tugevad ja nad olid väga positiivselt üllatunud. Õpilased tegid ka lühikesed kirjutised sellest, missugused mõtted ja tunded neid valdasid kui nad sellest projektist teada said. Enne seda aga pidid nad valima projekti riikide hulgast 2 riiki, kuhu nad projekti raames minna sooviksid ning lisaks pidid  nad ka oma valikuid põhjendama.

Mõned nopped õpilaste kirjutistest:

Kuna projektist on ülevaade antud ja meeskond on loodud, siis oleme täielikult valmis tegevusteks, mida saame projekti raames teha. Mõned tegevused on praeguseks ajahetkeks juba tehtud, kuid põnevaid ja harivad tegevusi on veel palju ees ootamas. 

Autor: Ly Torn

15.11.2022

Logo loomine

Esimeseks suureks ülesandeks oli projekti jaoks logode loomine. Õpilased moodustasid rühmad ning iga rühm joonistas logo. Skaneerisin logod arvutisse ja siis tuli teade, et peaks olema digitaliseeritud variant. Seega püüdsime loodud joonistused digitaliseerida. Kiiresti tegime mõned logod ka arvutis. Ise olime oma loodud logodega väga hästi rahul.

Seejärel saatsime need Ungari õpetajale, kes koostas hääletuse jaoks küsimustiku. Kõigepealt hääletasid kõikide riikide õpilased, et välja selgitada parimad. Seejärel said hääletada iga riigi koordinaatorid ja seejärel oli ülihea lõpptulemus. Võitjaks osutus meie loodud logo, millel on olemas projekti nimi ja logol on kujutatud koostööd projektis osalevate riikidega. 

Autor: Ly Torn

11.12.2022

Meie loodud logod

Logo, mis võitis (meie loodud)

Meie armsa kooli ja toreda Rapla linna tutvustamine partnerriikidele

Uuteks ülesanneteks oli oma kooli kohta interaktiivse pildi tegemine ja oma kodukoha 10 fakti kohta video tegemine.

Tahtsime oma kooli näidata kõige paremast küljest ja seega oli plaaniks teha valmis midagi uut ja põnevat. Üks osa kaardil pidi olema kooli tutvustav promovideo. Sellega saime kenasti hakkama, kuigi selle tegemine võttis päris palju aega. Meie kool on ju nii äge ja siin korraldatakse nii palju erinevaid põnevaid üritusi. 

Meie kooli tutvustav interaktiivne kaart asub sellel lingil: https://www.thinglink.com/card/1642973045612085250

Teiseks suuremaks ülesandeks oli Rapla kohta video tegemine, mis sisaldas 10 fakti Rapla kohta. Faktide otsimine oli tegelikult päris keeruline. Kui meil olid faktid olemas, siis oli vaja need inglise keelde tõlkida, sest video pidi olema inglise keeles. Kogu protsess võttis aega, kuid tulemus on igati kena ja vahva.  

Meie video: https://youtu.be/nfgTIYZ1PQY

Autor: Ly Torn

13.01.2023

Veebikohtumised partnerkoolide õpilastega

Õpilased said omavahel tutvuda partnerrikide õpilastega. Selleks oli korraldatud kolm veebikohtumist.  

Esimene veebikohtumine toimus 19. detsembril 2022. Tutvusime Hispaania õpilastega. Tutvustasime ennast nii, et käisime kõik kaamera eest läbi ja ütlesime oma nimed. Seejärel tutvustasime veidi oma jõuludega seotud traditsioone. Saime väga hea ülevaate ka Hispaania jõulutraditsioonidest, sest nemad rääkisid oma traditsioonidest väga pikalt.  

Teine veebikohtumine toimus 18. jaanuaril 2023.  Kohtusime Läti ja Portugali õpilastega. Alguses küsisid erinevate riikide õpilased üksteiselt küsimusti vaadatud video ja kooli interaktiivse pildi põhjal. See oli põnev. Teiseks tegevuseks oli üksteise avataride äraarvamine. Näiteks tuli ekraani ette üks Eesti õpilane ning Läti ja Portigali õpilased uurisid meie õpilaste loodud avatare ning püüdsid arvata, kellega tegu. See oli väga lõbus tegevus.

Kolmas veebikohtumine toimus 22. veebruaril 2023. Kohtusime Ungari kooli õpilastega. Seal oli samuti avataride põhjal isikute arvamise mäng ning küsiti küsimusi ka teineteise kooli ja riigi kohta. 

Kõik 3 veebikohtumist olid ülivahvad ja tegusad. Õppisime tundma partnerkoolide õüpilasi ning saime ülevaate partnerkoolidest ja partnerriikidest. 

Autor: Ly Torn

08.03.2023

Kohtumine Hispaaniaga

Kohtumine Läti ja Portugaliga

Kohtumine Ungariga

Esimene Erasmus+ projekti õpilaskohtumine ehk siis lugu sellest, kuidas me Lissaboni vallutasime

Meie esimene õpilaskohtumine toimus imelises Portugalis, õigemini Lissaboni linnas. Kuna tegemist on Euroopa kaugeima punktiga meie vaatenurgast, siis teekond sinna oli eriline ja tore. 

Mõnusalt jahedal 05. märtsi pärastlõunal alustasime oma 8-liikmelise rühmaga (mina, õpetaja Kärt Kaseorg-Korbe, Liisbeth Fuchs, Miriam Piirmets, Helin Marii Seera, Oskar Käbin, Andri Oidsalu, Norman Nurmsoo) teekonda Lissaboni. Oma teekonda alustasime armsa Rapla Vesiroosi Kooli juurest, kustkohast liikusime edasi Tallinna Lennujaama. Ootusärevust oli tunda lennujaamas väga palju ning häid emotsioone ei rikkunud isegi mitte turvakontrollid. Kõigepealt lendasime Stockholmi ja maandusime Arlanda lennuväljal. Seal tuli meil plaani järgi oodata 3 ja pool tundi, et lennata sealt edasi Lissaboni. Arlandale jõudes oli ilm täiesti kena, kuid ootamatult hakkas lund sadama ja tuli lumetorm, mis rikkus veidi meie plaane. Esialgu lükati meie lend 15 min edasi, kuid kui jõudis kätte aeg minna lennukile, siis pikenes veelgi see aeg. Kokku lükati meie reisi tunni võrra edasi. Õnneks pääsesime liikuma lumetormist hoolimata ja peale neljatunnist lennureisi jõudsime kenasti Lissaboni kohale. Lissaboni lennujaamas ootas meid Ungari grupp koos bussiga. Buss viis meid Sintras asuvasse hostelisse (Pousada de Jovens de Sintra). Meie teekond Raplast Sintrasse kestis 14 tundi. Olime kohale jõudes väga väsinud, kuid rõõm meie südames oli suur ja ootusärevus samuti. 

Esmaspäeva hommik algas hommikusöögiga ning peale seda viidi meid bussiga Sintrast Lissaboni kooli (Real Colégio de Portugal). Real Colégio de Portugal on kahest uhkest majast koosnev koolikompleks.  Koolis said õpilased oma esitlused riigi, linna ja kooli kohta ette teistele õpilastele ette kanda. Lisaks oli ka tordisöömine. Tort oli ilus ning seda kaunistasid projektis osalevate koolide logod. Peale lõunasööki viidi meid Maavärinakeskusesse (Quake - Lisbon Earthquake Centre), kus saime uusi teadmisi 1755. aastal Lissabonis toimunud maavärinast, mis hävitas kogu Lissaboni linna. Quake oli nagu ajakapsel, mis viis meid ajas tagasi ning jutustas meile sündmustest, mis leidsid aset 1755. aasta 1. novembril. Lisaks saime ülevaate sellest, mis toimub maavärinate ajal. Põnev oli liikuda ühest ruumist teise, jalutada keskaegsetel tänavatel ja olla osa tolleaegsest elanikust. Põnev oli näiteks interaktiivne kirik, kus olid puidust toolid nagu päris kirikus. Ootamatult hakkas maapind ja toolid rappuma ning kujutatud kirikuseinad mattusid leekidesse. Interaktiivne keskus pani meid mõtlema sellele kui hea on Eesti elada. Sintrasse tagasi jõudes tekkis plaan minna jalutama ja avastada erilist Sintrat. Tegelikult otsisime poodi, mille leidmine oli Sintras üsna keeruline, kuid õnneks oli see ikkagi olemas. Loomulikult oli nii tore sidrunipuid vaadata ja tegelikult saime ka ühe sidruni, mille rõõmsalt hiljem ka ära sõime. 

Teisipäeva hommik tervitas meid päikesepaistega. Peale hommikusööki saime avastada Jerionimose kloostrit, kahjuks ainult väljaspoolt, sest kloostrisse sisse me ei pääsenud. Piletisaba kloostrisse sisenemiseks oli ülipikk ja kahjuks polnud meil sellist aega, et seal oodata. Kui kooostrit olime väljast juba piisavalt näinud, siis jalutasime ümberkaudsete vaatamisväärsuste juures. Seejärel viidi meid kiiresti Hippotripi amfiibbussi juurde, kus algas meie vahva 90 minutiline seiklus Lissabonis. See oli nii äge linnatuur, mis kulges nii maismaal kui ka vees. Peale seda vahvat seiklust viidi meid kooli, kus toimusid erinevad tegevused. Projekti koordinaatoritel oli töökoosolek ning õpilased suunati koos õpetajaga ruumi, kus nad pidid omavahel koostöiselt tegevust tegema. Õpilaste ülesandeks oli mõelda sellele, missugused on puuetega või erivajadustega inimeste liikumisvõimalused turismiatraktsioonidel. Peale neid tegevusi viidi meid tagasi imelisse Sintrasse. 

Kolmapäeva hommik ei alanud nii traditsiooniliselt kui eelmised hommikud. Ungari meesõpetaja soovis naistepäevapuhul meile kõigile õnne ning ta oli kaasanud ka oma grupi 2 poissi ja meie grupi 3 poissi ehk siis kogu 4 grupi meespere. Seejärel jagasid poisid komme. Teekond Sintrast koolini oli rahulik ja sujuv. Selle päeva mõlemad tegevused toimusid koolimajas ning seetõttu oli väga rahulik päev. Kui päeva esimene töötuba hõlmas erinevate füüsiliste puuete mõistmist ja õpetas õpilasi nendega arvestama meie igapäevaelus, siis päeva teine pool tõi kaasa näitemängu. Portugali kooli õpilased olid ette valmistanud esitlused, näitemängud, laulud Portugali kuulsate naiste kohta. Nii see päev möödus ja õhtul oli tore Sintras tagasi olla. 

Neljapäeval olid meid ees ootamas aktiivsed tegevused Lissaboni linnas. Õpilased jaotati gruppidesse ja nad mängisid Portugali õpilaste poolt loodud Actionboundi mängu. Õpilased avastasid Lissaboni imelisi paiku ja lahendasid erinevaid ülesandeid. Õpetajad said samuti linnaga tutvuda, kuid seda juba omas tempos. Kokkusaamispaigas leppisime teiste gruppidega kokku, et läheme okeanaariumisse. See oli imeline koht, mis mõjus rahustavalt ja nii hästi, et nii häid emotsioone oli isegi lausa liiga palju. Nii mõnus oli seal jalutada ja kõike uudistada. Enne rahulikku uudistamist oli meil Kärdiga võimalus köistrammiga 15 minutiks sõitma minna, loomulikult kasutasime seda võimalust. Õpilased loobusid ja läksid kohe okeanaariumisse. Sel õhtul oli meil ka ühine õhtusöök Pateo restoranis. Nii tore oli kõikide gruppidega koos olla. 

Reedel hakkas asi lõppema, sest kätte oli jõudnud meie viimane päev imelises Portugalis. Hommik algas pakkimisega ja sealt liikusime edasi veel viimast korda sinna sõbralikku kooli. Sinna jõudes kostitati meid muusaikalise etteastega ning jagati diplomeid. Seejärel algas sõit Lissaboni lennujaama. Sõit Bolti taksoga oli seiklusterohke, kuid kohale jõudsime lennujaama kenasti ja turvaliselt. Õpilastel oli hüvastijätt uute sõpradega keeruline, sest selle lühikese aja jooksul said nad suurteks sõpradeks. Õnneks on tänapäeval olemas palju erinevaid viise, kuidas omavahel suhelda. Tagasilend oli aga planeeritust keerulisem. Teekonnal Lissabonist Riiga oli õhuauke ja rappumist. Ja Riiga jõudes tabas meid hoopis üllatus. Meie lend pidi väljuma 23.25, kuid seda lükati kahel korral edasi sest lennuk, mis pidi Tallinnasse tulema, väljus Vilniusest lumetormi tõttu hiljem. Õnneks meie lennuk väljus 00.40 ja seega saime kenasti kodupoole lendama hakata. Teekond Tallinna lennujaamast Raplasse oli täis vaikust, sest lastel oli suur väsimus kallal. 

Kokkuvõttes oli tegemist põneva kogemusega. Õpilased said kogeda midagi uut, lisaks said nad ka uusi tutvusi. Seega ootan juba põnevusega järgmisi õpilaskohtumisi. Aprillis võtab meid vastu Daugavpilsi kool ja mais Almeria kool. 

Autor: Ly Torn

21.03.2023