Noortekohtumise kokkuvõte 2024

Kokkuvõte Narva ja Vesiroosi Kooli noorte kohtumisest  “Terves kehas terve vaim” 

Laager toimus 12.-16. augustil  2024 

Esimene päev : Sulandumiste päev-  (kirja pannud Greete Viltok): 

nn. “Jääsulatus”- mängud.

Meie esimene päev oli väga edukas. Mina ja Marelle tulime Tarsi tallu juba Kell 3.

Pidime ette valmistama meie tulevase tegevuse “Fotojaht”. Mõtlesime pildipealkirjad ning lisasime fotodele, mis olid eelnevalt tehtud. Arutasime ka mänge, mis õhtul teeme. Kohale jõudsid juba ka meie noored (mõned ka Tallinnast) ning veidi hiljem Narvast. Meie juhendaja Krista Olesk valmistas kõigile toitu, friikad, viinerid ning salati. Pärast õhtusööki tulime kõik kokku ja alustasime tegevustega.  Krista selgitas kodukorda ning siis juba kirjutas suurele paberile suurelt “LAAGRI KORD,” kuhu hakkasime märksõnu lisama. Arvasime algul, et narvakad ei oska pea üldse eesti keelt kuid üllatusime kui juba jääsulatus-mängude seletamise ajal said nad kõigest aru mis seletasin, nendega ei pidanud üldse riidlema, nemad kuulasid, just raplakad olid need kes ei kuulanud, kuid see ei seganud midagi.

Esimene mäng võtsime Marellega ühe pehme palli, mida edasi sai visata. Mängu eesmärk oli tundma õppida nimed, vanused ning ühe põneva fakti iga osaleja kohta. Algne plaan oli seda palli visata kuid ring tuli väga suur, lausa 35 inimest ühes ringis. Inimesed olid väga julged ning viskasid ka paar nalja sisse, oli väga tore. Et nimed jääks veel paremini meelde tegime järgmise mängu: Nimede vahetus. Inimesed lihtsalt kõnnivad segamini ja leiavad inimese ning tervitavad ja ütlevad oma nimed üksteisele ja jätavad meelde, teise inimese nimega lähevad nad järgmise inimese juurde ning jälle toimub vahetus. Mäng lõpeb siis, kui kõik inimesed saavad oma nime ringiga kätte. See oli väga raske mäng kuna siiski oli meid 35, jälle kõik viskasid paar nalja sisse ja mõtlesid valed nimed välja, proovisime lausa mitu korda, poole mängu pealt läks ikka täitsa sassi ja liikusime  uue mängu juurde:  tutvumisbingo. 

Esiteks jagasime kõigile paberid kus olid küsimused ja siis pidid küsima teistelt küsimuse  ja kui küsimus  käis tema kohta, pani ta paberile tema nime, võitja oli see kes meile esimesena paberi tõi aga pidime kõik üle kontrollima, et kõik nimed oleks korrektselt pandud ja ei valetaks. Kontrollisime üle 5 tööd ja võitjaks osutus üks narva poiss nimega Erik, tema sai järgmisel päeval auhinnaks vabavalikuga jäätise. 

 

Teine päev: Vaimse ja füüsilise tervise seosed-  (kirja pannud Marelle Pedaja):

 Äratus oli meil kell 9. Peale seda läksime sööma ning siis oli hommikuvõimlemine, mille viisid läbi Narva noored.  Samal ajal tegime meie Greetega ettevalmistused järgmiseks tegevuseks, mille nimi on  ,,Teema-Kohvik”, kus kasutatakse nn. kohvikumeetodit teemade arutamiseks. Seal arutasime gruppides (kus eesti ja vene noored segamini)  laagri teemat ehk vaimse ja füüsilise tervise teemasid. Viiel suurel paberil olid küsimused kus noored kirjutasid enda arvamused. Küsimused suurtel paberitel olid: Kumb on tähtsam, kas füüsiline või vaimne tervis, kuidas toetan füüsilist tervist, kuidas toetan vaimset, mis on vaimne tervis ja mis on füüsiline tervis. Lõpuks jõudis iga grupp algse lehe juurde tagasi ja tegi esitluse. Kõige populaarsemad vastused olid näiteks: aktiivne eluviis, tervislik toitumine, taldrikureegel, joo palju vett, maga vähemalt 8h jne. Peale Kohvikut  läksid kõik lõunat juba sööma. Söögiks oli boršisupp. Peale lõunasööki mängisime pilgutamis-mängu, ning peale seda tegime fotojahti. See käis nii, et jagasime kõiki gruppidesse ja siis andsime kõigile ümbrikus fotod koos kirjaga et mis selles kohas mis pildil tegema peab. Ja siis läksid kõik tegema pilte ja videosid, ning meie samal ajal ootasime et inimesed jagaksid meie meilile. Kui kõik oli saadetud tegime veel ühe korra segagrupid, kus oli kokku 6/7 inimest, andsime neile ülesandeks kirjutada ülesse ühe tervisliku salati koostisosad homseks õhtuks, kuna siis saame ise endale salateid valmistada. Saime minna sööma. Peale sööki tegime tagasiside ringi, kus oli paberi peale kirjutatud küsimused ning siis pidid vastama neile. Küsimused ja vastused:

Pärast seda läksime kõik vaatama projektorist fotojahi pilte ja videosid, see läks meil väga edukalt. Ning peale seda oli vaba aeg ja siis oligi öörahu aeg. 

 

Kolmas päev: Vaimse tervise päev

Kolmas päev oli jällegi äratus kell 9. Ning siis jällegi läksime sööma ja oli hommikuvõimlemine, mis tegid meile narvakad, igaüks pidi ringis ühe liigutuse näitama ja teised seda liigutust järgima. Peale hommikuvõimlemist tuli meile külla unespetsialist nimega Kene Vernik. Ta rääkis meile unest ja tegime erinevaid une harjutusi ja keskendumist kuidas paremini magama jääda. Vahepeal oli meil lõuna ja siis jälle unespetsialist. Ta läks ära umbes viie ajal ning peale seda oli vaba aeg kuni õhtusöögini. Peale õhtusööki hakkasime valmistama tervislikke salateid gruppides: mõni tegi puuvilja salatit, caesari salatit ja palju muid põnevaid salateid. Siis hakkasime kõiki maitsma, kõigi salatid olid imelised. Ning siis oligi juba pimedus käes ja jäime magama.

 

Neljas päev: Vaimse ja Füüsilise tasakaalu teraapiline päev.

Neljas päev algas jällegi hommikusöögiga ning peale seda hommikuvõimlemine. Siis tegime ära eelmise päeva tagasiside. Jagasime noored taas gruppidesse ning andsime paberid kus olid küsimused ja grupid avaldasid oma arvamuse.

 

Ideed järgmiseks korraks: Rohkem jäätist, Pilgutamine, Olla abivalmis, Liikumis pausid loengu vahel

 

Pane kirja tänane kogemus ja mis sa teeksid järgmine kord teisiti

Kuulaks unespetsialisti paremini et rohkem unenägudest kuulda, Tulla õigeks ajaks

Magada rohkem, Saime uusi teadmisi

 

Peale tagasisidet tuli meile külaline Helle Kruus ehk hakkasime savi tegema. Pooled läksid savisse ja pooled läksid võrkpalli mängima kuna kõik muidu ei mahtunud ära. Suuremad poisid mõtlesid läbi, kuidas võrkpalliturniiri läbi viia. Hellega tegid mõned  kruuse, kausse, kujukesi ja ehete aluseid. Peale lõunat toimus gruppide vahetus. Siis tegime võrkpalli ja savi asju edasi kuni õhtusöögini. Peale õhtusööki oli paus ja kutsusime kõik kokku et hakata ette valmistama õhtuse lõpuõhtu etteasteid. Lubasime panna  grupid kokku ise (kuigi tingimuseks ikkagi see, et igas grupis eestlased ja venelased võrdselt oleks), mille üle kõik rõõmustasid. Kui grupid olid valmis siis tuli grupi esindaja ja tõmbas kolm sõna loosiga. Neil oli aega üks tund, et see mis iganes etteaste välja mõelda. Kui kõigil oli valmis, kogunesime uuesti kokku ja hakkas suur lõpuõhtu kavade esitlus. Kõigi etteasted olid mega ägedad ja lõbusad. Auhinnad said kõik aga oli ka kolm näitleja eripreemiat. Ning siis jagasime snäkid ehk krõpsud ja cocad ära ja siis oligi aeg grillida vahukomme ja lõkke ääres istuda ning seejärel magama minna.

 

Viies päev: Kojusõidupäev!

Viies päev algas nii nagu ikka hommikusöögiga. Siis panid kõik asjad kokku ja tulid kokku. Tegime jällegi grupid ja andsime paberid kus olid kogu laagri kohta tagasiside küsimused. Siinkohal taas siis vastused- 

 

See laager oli kasulik selleks, et…

1. Uued tutvused

2. Keele praktika

3. Arendada koostöö võimet

 

Laagri jooksul mina õppisin…

1. Une kohta

2. Savist voolimist

3. Uusi mänge

 

Laagri kõige parimad  osad…

1. Rabas ujumine

2. Mängud

3. Lõkke ääres olek+ tähed

 

Laagri kõige nõrgemad  osad…

1. Rabatee (ehituslikus mõttes)

2. Putukad

3. Öösel oli jahe

 

Kui mina oleks selle laagri õpetaja, siis…

Siis ma teeks rohkem sportlike tegevusi.

 

Mina soovitaks antud laagrit oma sõpradele:

JAH.

 

Kui tagasiside oli tehtud tuli viimane jätsi paus ja oligi aeg hakata kodu poole sõitma.

Meie, kui korraldajate  jaoks oli see laager ja inimesed mega ägedad ja toredad. Meile see laager meeldis väga!!